Založ si blog

Chlapci si berú vedierka na predvolebnom pieskovisku

Danko chce lacnejšie zdravé potraviny. Kamenický chce pragmatické zvýšenie spotrebných daní na cigarety. Vykryl by tým výpadok daňových príjmov, ktorý by vznikol znížením DPH na potraviny.

 

Šéf strany SNS so zvýšením spotrebnej dane na tabakové výrobky principiálne nesúhlasí. Nemôže sa tak ale skrývať za tézu zdravých potravín a snahy o lepšie zdravie obyvateľstva. Práve zvýšenie daní na tabak by sa za také mohlo predsa považovať. Pri nesúhlase s cigaretami sa nemôže tiež skrývať za argument zvyšovania daní. Lebo následne ako možné riešenie uviedol vyššiu DPH na nezdravé potraviny.

Ak chcel predseda strany znížiť dane obyvateľstva, určite boli aj lepšie možnosti ako pokračujúce zavádzanie rozdielnych sadzieb dane s pridanej hodnoty na rôzne druhy potravín. Nehovoriac, že je to spojené ešte aj s neistotou ich cenového poklesu po zavedení nižšej dane. V prípade potravín sa tak môže stať, že bude istý iba výpadok daňových príjmov a peňaženky plnšie moc nebudú.

Čo sa týka principiálneho nesúhlasu, pravdepodobne ide zo strany mága o overenú severokorejskú taktiku vyjednávania. Buď bude schválená nižšia DPH na potraviny, alebo neprejde vyššia spotrebná daň na tabak. Buď všetko, alebo nič. Navrhnuté vyššie ceny cigariet sú pravdepodobne pritom len odrazom a výsledkom zamýšľanej nižšej dane na potraviny.

Je dosť možné, že pristúpi nakoniec na obetu voči zlému koaličnému partnerovi a odhlasuje drahšie cigarety, aby mohol svojim voličom dopriať „lacnejšie zdravé potraviny“. Možno ide ešte o vyšší level a hrá sa tu na predvolebnom pieskovisku o tak potrebné dodávky vojenskej techniky, ktoré „ale určite“ v plnej miere spĺňajú úroveň pancierovania STANAG5 a záväzky voči spojencom.

 

Ako fajčiar asi budem napokon konštatovať, že to bude naozaj veľmi drahé kašľanie.

 

 

 

 

 

 

Článok sú výsostne moje osobné názory, ktoré nemusia korešpondovať s názormi ostatných osôb a inštitúcií.

Dôchodok z druhého piliera?

15.09.2019

Slovenský sporiteľ v druhom pilieri trpí - tendenciou sporiť v garantovaných fondoch; skutočnosťou, že sporil krátko; a tým, že znáša relatívne vysoké poplatky. Výsledok dlhodobého sporenia viac »

Krágľovanie ľudí na požiadanie ulice

12.09.2019

Danko v rozhovore pre denník Pravda tvrdí, že po vražde novinára došlo k jej hrubému politickému zneužitiu a na požiadanie ulice by sa nemali „krágľovať“ ľudia. O tom, kto je vo vláde, viac »

Jankovská a zdanie dôveryhodnosti a nestrannosti

04.09.2019

Bývalá tajomníčka Ministerstva spravodlivosti odprezentovala svoj zámer návratu do sudcovského talára. Nie je aktuálne trestne stíhaná za úmyselný trestný čin, alebo odsúdená. V súčasnosti viac »

vypočutie svedkov k Jurajovi Hossu

Odvolací súd koná v kauze zabitia Filipínca Henryho Acordu

17.09.2019 11:55

Súd rieši odvolania prokurátorky, obžalovaného Juraja H. i odvolanie pozostalých obete.

parlament,

Politici majú mať právo na odpoveď, plénum schválilo novelu tlačového zákona

17.09.2019 11:55

Návrh podporilo 86 poslancov, proti hlasovalo 51 zákonodarcov.

mhd, doprava, autobus

Tender na autobusy bratislavskej MHD diskriminuje plyn, tvrdí firma

17.09.2019 11:49

Firma SPP SNG žiada o nový tender na nákup 81 kĺbových autobusov pre Bratislavu. Podľa nej dnešná súťaž diskriminuje plynový pohon.

Bývanie, satelit, balkón, kvety, byt, dom

Seniori a chudobní nebudú platiť koncesionárske poplatky

17.09.2019 11:41

Koncesionárske poplatky pre seniorov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi sa zrušia. RTVS bude mať priestor vynahradiť si to reklamou.

Branislav Karmažin

priemerný človek, ktorý verí v naplnenie potenciálu našej krajiny

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 14066x
Priemerná čítanosť článkov: 2344x

Autor blogu

Kategórie