Založ si blog

Jankovská a zdanie dôveryhodnosti a nestrannosti

Bývalá tajomníčka Ministerstva spravodlivosti odprezentovala svoj zámer návratu do sudcovského talára. Nie je aktuálne trestne stíhaná za úmyselný trestný čin, alebo odsúdená. V súčasnosti jej tak nič nebráni ujať sa výkonu funkcie sudcu.

Etickým pravidlom správania sa sudcu je vzbudzovanie a chránenie zdania nestrannosti. Jednou zo základných hodnôt výkonu sudcovskej funkcie je aj nezávislosť. V prípade bývalej štátnej tajomníčky, tak ako pre každého iného, platí prezumpcia neviny. Tá ale nie je synonymom pre úroveň dôveryhodnosti, nezávislosti a zdania nestrannosti osoby.

„Kočnerov“ mobil si písal s kontaktom uvedeným ako Jankovská. V súčasnej dobe neexistuje priamy dôkaz, že to bola práve bývalá tajomníčka. Platí tak, že sa môže po odstúpení ujať znova výkonu funkcie sudkyne. Na druhej strane to ale neznamená, že jej dôveryhodnosť a zdanie nestrannosti rozhodovania nemohli u občanov výrazne klesnúť. Aj vzhľadom k tomu, že verejnosti nie je známa dĺžka doby používania telefónu (či je nový alebo nie), ktorý odovzdala polícii.

Dôveryhodnosť, nezávislosť zatiaľ utrpela len na základe informácií, že Kočnerovi pripisovaný mobil si písal s kontaktom s pomenovaním Jankovská. Obsah správ na uvedený kontakt zatiaľ nie vôbec verejnosti známy. Podľa médií napísal uvedenému kontaktu viac ako tisíc správ. V prípade, že trpel uvedený mobil vidinou komunikácie s iluzórnou osobou, tak je všetko jasné a niet viac otázok. To by mala ale posúdiť relevantná osoba. Ak netrpel vidinou, otázkou je prečo by vymyslenému kontaktu, s pomenovaním Jankovská, písal také množstvo správ. Ak mal Kočnerovi pripisovaný mobil nespočetné množstvo kontaktov, tak krycie meno kontaktu Jankovská by ho mohlo doviesť do omylu a poslať správu nesprávnej osobe. Krycí názov kontaktu v znení Jankovská nedáva tiež zmysel, ak dávalo zmysel pomenovanie kontaktu bývalého námestníka generálnej prokuratúry. Zaujímavý bude preto aj jednostranný obsah komunikácie mobilu. Ten obsah môže zvýšiť, alebo znížiť dôveryhodnosť verejnosti v budúci možný výkon funkcie sudcu dotknutej osoby, aj keď jej prezumpcia neviny bude zachovaná.

Nezávislé a dôveryhodné súdnictvo je pre spravodlivosť v našej spoločnosti nepostrádateľné. Otázne je, či Jankovskej budúci výkon funkcie sudcu z pohľadu zdania dôveryhodnosti a nestrannosti prispieva k zvýšeniu dôvery verejnosti v súdnictvo. Dôvera v súdnictvo by o krôčik určite narástla, ak by sa bývalá tajomníčka pokúsila o gesto a požiadala by o prerušenie výkonu funkcie sudcu. Do tej doby, kým by bolo jasné, že výkon jej funkcie by nepredstavoval potenciálne riziko pre dôveryhodnosť sudcovského stavu.

Dôchodok z druhého piliera?

15.09.2019

Slovenský sporiteľ v druhom pilieri trpí - tendenciou sporiť v garantovaných fondoch; skutočnosťou, že sporil krátko; a tým, že znáša relatívne vysoké poplatky. Výsledok dlhodobého sporenia viac »

Krágľovanie ľudí na požiadanie ulice

12.09.2019

Danko v rozhovore pre denník Pravda tvrdí, že po vražde novinára došlo k jej hrubému politickému zneužitiu a na požiadanie ulice by sa nemali „krágľovať“ ľudia. O tom, kto je vo vláde, viac »

Chlapci si berú vedierka na predvolebnom pieskovisku

11.09.2019

Danko chce lacnejšie zdravé potraviny. Kamenický chce pragmatické zvýšenie spotrebných daní na cigarety. Vykryl by tým výpadok daňových príjmov, ktorý by vznikol znížením DPH na potraviny. viac »

stíhačka /

Neznáme vojenské lietadlá zasiahli proiránske ciele pri hranici s Irakom

17.09.2019 12:36

Ide o druhý útok na proiránskych spojencov neďaleko sýrsko-irackej hranice tento mesiac.

denná tlač

Daň z pridanej hodnoty na tlačené denníky klesne na 10 %

17.09.2019 12:27

Novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorá má byť účinná od budúceho roka, musí ešte podpísať prezidentka.

DANKO: Vyjadrenie po Koaliènej rade

Danko by chcel v budúcnosti zrušiť koncesionárske poplatky všetkým

17.09.2019 12:16

Verejnoprávny rozhlas a televíziu by mal podľa Danka financovať štát.

SR Bratislava súdy dovolacie konanie Juraj H. BAX

Juraja Hossua, ktorý zabil Filipínca, odsúdili na 9 rokov

17.09.2019 11:55, aktualizované: 12:46

Rozhodol o tom v utorok trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave.

Branislav Karmažin

priemerný človek, ktorý verí v naplnenie potenciálu našej krajiny

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 14072x
Priemerná čítanosť článkov: 2345x

Autor blogu

Kategórie